27 Ocak 2012 Cuma

Herkes Benim Hayallerimi Yaşadı Benden Önce, Ama Bu Haksızlık!


Uzun süredir yazamadım, türlü bahaneler uydurabilirim aslında ama fazla gerek duymuyorum. Yazmak istedim ve yazmadım,yazamadım değil,bildiğin yazmadım. Taam,çalışmaktan ağzım açık götüm ağzıma yapışmış şekilde geliyorum ama imam olduğumdan cuma günleri genelde boşum, gerçi hafta içi de boşa geldiğim anlar oluyor ama işte yazmadım. Ama uzun süredir ilk kez bugün kendimi fena boşlukta hissettim. Nankörlük etmeyim bizim bey ve müstakbel ailem her daim yanımda ama darlandım hacu. Anamı,gardaşımı,oğlumu,yatağımı,saatlerce oturduğum klozetimi ve şarkılar söylediğim banyomu özledim. İnanmayacaksınız ama evimde,o yazı kışı aynı olan şehri fena özledim.

Bugün daha bir özledim aslında. Az önce anamla konuştum, benim kuzen evleniyor da bugün, memlekete gitmiş, kuzen kaltağı da arayıp davet etmedi, telefonda konuşurken mıkmık geleydin diyor,ulan haspam geleydim de beraber büyüdüğün kuzeni nezaketen de olsa bi arasaydın,hayır,dünyanın boku kadar para kazanıyorsun,bilemedin ödemeli at,ben ararım.

Zaten her daim öööle olmaz mı? Nezaketten uzak,eli iş tutmazlar,hanım diye ağırlanır,adam gibi hanım olanlara da gram değer verilmez.Sikime kadar.Cidden fena ayar oldum.Bebeyken de bööleydi, bu haspa hiç birşey yapmazdı,benim elimden her bi bok gelirdi ama bu hatun bi bok yapardı,abartılırdı,aman da aman yerler gökler...Sikerim!

Beraber büyüdüğümüz kuzenle, yollarımız üniversitede ayrıldı. O başka şehre,ben yurtdışına. O zengin,ben fakir.Kıçım ayrıldı okul bitsin diye,aç kaldığım o günlerde bu hatun Mini'siyle fink attı. Sonra n'oldu? Ben iş kaygısıyla yırtındım, bu iş beğenmedi,nasılsa babası vardı,önüne herşeyi serdi de durdu.

Hiç kıskanmadım.

Ehliyetimi de kendim aldım evimi de. İşimi de kendim buldum,ööle dayıdan babadan torpilsiz. Elimden geldiğince kendime bir kariyer de yaptım,saygın kurumlarda da çalıştım.Önümde emre duran askerlerim de oldu,saygıyla bana gülen öğrencilerim de.Ama n'oldu? Kuzenim her daim daha kıymetli oldu.Neden? Ben mıkmık gizli saklı işler yapmadım, ben herşeyimi açık aleni yaşadım, feyste de saklamadım ilişkimi, elinden de tuttum sevdiğimin aile içine de çıkardım gerekince.

Ama bugün ilk kez kıskandım!

Telefonda mıkmık uyuz uyuz, "Keşke gelseydin düğünüme" dediğinde.

Benden önce herşeyi yaşadığı için kıskandım. Hiç bir ske kıskanmadım da ilk kez buna kıskandım.Bunu mu kıskandım yazmalıydım bilemedim.Şu an anlatım bozukluğuna dikkat edemeyecek kadar gerginim. Kıskandım tabi.

Bu yazıyı okuyan er kişiler olacak,sevdiceğim de okuyacak belki, okuyacak ve genel olarak,her erkek mentalitesiyle "evlilik meraklısı kız" diyecek. Desin ya da deyin. Ne derseniz deyin.İnanın skime kadar.

Ben neden evlenmek istediğimi biliyorum. Az kalan şu ömrümde sağlam adımlar atmak istiyorum. 3 günlük ömrümde anneme daha da güzel anlar yaşatmak istiyorum. Babamdan görmediğim sevgiyi, çocuklarımın babasından gördüğünü görmek istiyorum. Babasız çocukların da evlenebileceğini dosta düşmana göstermek istiyorum.

Ve daha bi ton neden...

Elaleme karşı diye değil de aile kavramı için belki de biraz.Biliyorum,millet bana fesat diyecek,kıskanç,hırslı diyecek de anlamayacak nedenini,olsun.
Ama durum farklı.
Ulan bi de anne olmak falan.Tohuma kaçmamak gerek.
Ama bilmiyorum işte bilokcan fena darlandım.

İstanbul'a kar yağarken,ayaz tutan ben miyim yoksa yalnızlık mı bilemedim ama fena oldum.

Ama biliyorum, bu da kursağımda kalacak bir heves olacak.
Doğrularım doğru da doğrusu benden farklı olan bir sevdiceğim var.
Sevgisi sonsuz ama özgürlük tutkusu daha büyük.
Ama ömür geçerken,yaş 25,çeyrek asır.
Kaç zamanım daha kaldı.
*
Yine de ne diyeyim,Yaradan mutlu eylesin,dilerim kendisine pek benzemeyen çocukları olur.
*
Pek de sikik bir yazı oldu ha, yazamıyorum sanırım.
Okuduğuna pek değer mi bilmem ama bu soru sadece bayanlara, lütfen dürüstçe cevap verin:

Hiç başkasının sizden önce birşeyi yaşamasını kıskanmadınız mı?!

21 yorum:

 1. Bazen kıskanırım. Normalde öyle huylarım yoktur ama işte bazen kıskanırım.
  Şu durumu çok çok iyi anlayabiliyorum şu an.

  YanıtlaSil
 2. Hayatta herşeyin hayırlısı olsun demeyi malesef çok erken yaşta acı tecrübelerle öğrendim.

  Eskiden kızardım isyan ederdim neden beni buluyor bunlar diye .Annemde hep bana kızım insan ruhunu terbiye etmesini bilmeli derdi.İlk başta anlamadım ne demek istiyor diye ama hayat bunu bana öğretti .

  Eğer birşey olmuyorsa üzülmüyorum .Hayatta herşeyin bir neden sonuç ilişkisi var .Yaşadıklarıma asla isyan etmiyorum artık.Yaşamam gerekiyordu yaşadım ve bitti diyorum.

  Ve inan ne zaman ki kendimi rahat bıraktım olayları geldiği gibi karşılamayı öğrendim işte o zamandan sonra herşey yoluna girmeye başladı.Elbette kolay değil bunu yapmam ama emek vermeye değer.

  Tabi kolay değil insanın yüreğinde bir yerlere dokunuyor neden o neden ben değil diye .Hep annem kızım önemli olan sen sonuna bak der !

  Evet evlendi ama sonunun ne olacağını şimdiden bilemeyiz .

  Hem hiç kimseye minnetin yok .Hayatta herşeyi sen başardın tek başına .Onun gibi herkese minnetin olacağına gece yatağa yattığın zaman vicdanın rahat hiç olmazsa .

  Bu hayatta hiç birşey senden daha değerli değil sakın unutma bunu lütfen ve biraz sabır .Daha yaşın çok genç ve belkide hayat önüne bambaşka seçenekler sunacak

  YanıtlaSil
 3. @Elif Ayvaz,
  Ben de hiç kıskanmam,yani süpersonik kıskancım bizim beye karşı ama genelinde yoktur ööle fesatlıklarım ama burdaki durumum farklı...

  Ne bileyim.

  @Elçin'in Yeri,
  Her daim şükreden insan evladıyım da bu değil,yani şuanki ruh halim.Yoksa hamdolsun ailem de yaşıyor sağlığım eh diyelim hani işim de var ama ama işte anlatabildim mi?

  YanıtlaSil
 4. Valla arkadaşlarımın arasında en önce ben evlendiğim ve kimseye fırsat vermeden 2 çocuk peydahladığım için benden önce değil de benden fazla bekarlığı deneyimleyenleri benden fazla özgürlüğü olanları kıskandığım oldu evet. Bi de bu açıdan bak istedim:)

  YanıtlaSil
 5. desti izdivaçınıza talibim efenim

  :)

  YanıtlaSil
 6. @AD,
  En azından genç yaşta anne oldun diye düşünelim,anne olup da özgür olmak da var mesela:D İlla da kendi istediğimi bastıracağım ya:D

  @FB- (Fb de fena durmadı yayayaşaşaşa:))
  Efenim sevdiceğim var,derdim evlilik değil,anlatamadım derdimi uy!

  YanıtlaSil
 7. yazdığın her yazının başında 'uzun bir ara verdim ama' imaları oluşturmaya başladığının farkında mısın?

  YanıtlaSil
 8. benim çok istediğim şeyleri etrafımdakiler benden önce yapınca deliririm fena kıskanırım ama durdururum da kendimi..ah canım üstürupsuzum seni nasıl anlıyorum bir bilsen bazen cümlelerin o kadar -sanki kendi agzımdan- çıkmış gibi bir bilsen...
  ben inanıyorum sen çok süper bir evlilik yapacak süper bir anne süper bir eş olacaksın ne zaman olacağı belli olmayabilir belki ama senin gibi bir insanı güzellikler daha fazla bekletmez ben inanıyorum (:

  YanıtlaSil
 9. @X,
  Kendimi toparlama cümlelerim onlar.

  @tutarsız'ım,
  Hiç bir beklentim yok desem artık,inan derdim evlilik falan da değil de o işte hayal kırıklığı noktası...Oy cansın.

  YanıtlaSil
 10. ne kadar güzel kıskanmışsın be, kıskanmanı kıskandım =)

  YanıtlaSil
 11. kuzenin evlendi diyelim medeni durumu evli yazacak diye mutlu olabilir mi sence belki ilk zamanlarda gerisini zaman gösterecek..

  belki olduğun gibi mutlusun ya da mutluluk için farklı yönlere bakman gerek yok belki birşeylere sahipsin zaten kendini üzmen için bir sebep yok..

  YanıtlaSil
 12. @kızıl meczup,
  Öncelikle hoşgeldin de komik kızar,komik kıskanırım:p

  @enes,
  Hocam derdim medeni durumum da: Evli yazması değil,altını çizeyim.

  YanıtlaSil
 13. evet ben de onu vurgulamıştım zaten;DD

  YanıtlaSil
 14. çook. çok kere kıskandım. hani yıpratan bi kıskançlık değil ama bi iç çekme, mır mır söylenme şeklinde :)

  YanıtlaSil
 15. @enes,
  Hı taam o zaman:D

  @Bi'cim,
  Ahanda işte benim anlattığım şey bu, bööle gıptadan öte,canı acıtan mırmır.

  YanıtlaSil
 16. olmaz olurmu sen nıye kendıne yuklendın kı bukadar yazıyı buyuk bı zevkle okudum ben cok samımı olmus...begendım işte emınım o senı daha cok kıskanıyodur...

  YanıtlaSil
 17. @Umutsuz Ev Kadını,
  Küçükken hep bir sidik yarıştırması vardı,rahmetli anneannem beni büyüttü,dolayısıyla bi dediğimi 2 etmedi, ama Allah için bana ne aldıysa O'na da alırdı,üstelik ihtiyacı bile yokken ama sanmam neden kıskansın? Ama çok darlandım hatunum,bunaldım inan,az bile bu yük.

  YanıtlaSil
 18. Sanırım ben senin hissettiklerini hissediyorum.
  Yaşım 28 oldu ve hala bekarım.
  Artık evlenmem de diyorum ne bileyim yha. Şanslı mıyım şanssız mı anlamadım:s

  YanıtlaSil
 19. Sevgili Adsiz,
  Bunun ne ile alakali oldugunu bilmiyorum inan ama zamani var diye herseyin kendimi kandiriyorum,her zamanki gibi.

  YanıtlaSil
 20. Sanırım biz kızlar aynı dertten çekiyoruz:(
  Umarım herşey artık güzel olur:( Nergiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık dediğine göre sen de dertlisin ben gibi.
   Ah gerçi demişin de:)
   Geçer Adsızcan geçer, heralde tabe.

   Sil

Vay Edepsiz!Ne Söyleyeceksen Söyle Hadi!